Unehäirete ja hambahaiguste põhjuseks on sageli norskamine, suuhingamine ja ninakinnisus.

Unemeditsiiniga tegelevad hambaravikliinikud on mitmel pool maailmas pikka aega edukalt tegutsenud. Unearsti ja hambaarsti koostöö annab laiemaid ravivõimalusi  unehäiretega patsientidele. Sakala Unekeskuses tegutsevad raviplaani koostamise nimel ühiselt hambaarst, kõrva-nina-kurguarst-unearst, müofunktsionaalne terapeut ja suuhügienist.

HAMBAARST

SUUHÜGIENIST

  • NORSKAMINE

  • SUUHINGAMINE

  • NINAKINNISUS

KÕRVA-NINA-KURGUARST

MÜOFUNKTSIONAALNE TERAPEUT

Suuhingamise, norskamise ja ninakinnisuse kaebused on sagedased probleemid nii täiskasvanute kui laste hulgas. Need kaebused käivad  käsikäes ning on tihti patsienti vaevanud juba lapsepõlvest alates. Pikka aega kestnud  suuhingamine ja ninakinnisus mõjutavad hammaste tervist ja lõualuude arengut. Kui suu ei ole suletud, siis sülg ei saa piisavalt hambaid niisutada ning on oht hambaaukude tekkele. Ninahingamise takistus koos suuhingamise ning päriliku eelsoodumusega viib lõualuude arenguhäirete ja puseriti hammaste tekkele. Suuhingamine ja ninahingamise takistus muudavad suuõõne ja ninaneelu arengut sel määral, et inimene on ohustatud norskamise ja uneapnoe tekkest.

Hambaravi kliinikus on hambaarsti roll kirjeldatud probleeme märgata. Kõrva-nina-kurguarst vaatab patsiendi üle hingamist põhjustavate muutuste osas ninas, ninaneelus, suuõõnes, suuneelus ja kõris.  Unearst hindab patsienti norskamisega kaasnevate unehäirete osas. Müofunktsionaalse terapeudi töö on hinnata ja mõõta suuhingamise, ninahingamise takistuse ja norskamisega kaasnevaid funtsiooni häireid. Hambaarst koostab raviplaani hambaaukude, hammaskaarte asendi ja lõualuude arenguhäirete raviks. Suuhingamise, ninakinnisuse ja norskamisega patsiendi puhul võib esineda vajadus kõigi nimetatud spetsialistide poolseks konsultatsiooniks.