Suuhingamise puhul kasutab patsient hingamiseks valdavalt suud.  Suukaudne hingamine on patsiendile lihtsam kui nina kaudu hingamine on takistatud või patsient ei saa piisavalt õhku ninakaudu hingates. Sageli kaasneb  suuhingamisega  takistus ninaõõnes või ninaneelus. Lapseeast alguse saanud suuhingamine tekitab olukorra, kus nina kaudu hingmine on harjumatu ja ebamugav ning ajajooksul jääb ninaõõs ja nina kasvus maha. Sagedasemad suuhingamise põhjused on allergia, nina limaskesta turse, adenoid ninaneelus, suured suulae mandlid, vale keele asend, madal põskede ja huulte lihastoonus.

Pikaajaline suuhingamine toob kaasa muutused näokolju arengus ja hambumuses. Suuhingamine soodustab alalõua tahapoolse asetuse, ninakäikude kitsenemise teket, kuna soojendamata, niisutamata ja puhastamata õhuvool  satub otse suuneelu, siis tekitab see mandlite liigse suurenemise.

Suuhingamist kutsub esile ka  üla- ja alalõualuu paiknemise häire, mille puhul on alalõug kasvult väiksem ja  paikneb tagapool. Nii otse- kui külgülesvõte näost võib anda vihje hingamishäire esinemisele. Fotodel  kujutatud lapse ja täiskasvanu näited aitavad  eristada õiget ja probleemset anatoomiat.

Sakala Unekesksu Suuhingamine õige hingamine

Juhul kui suuhingamisega kaasneb kahtlus lõualuude paiknemise häirele ning patsiendil esineb ka ninakinnisus või uneaegsed hingamishäired (norskamine), siis suunatakse patsient müofunktsionaalse terapeudi, ortodondi või  kõrva-nina-kurguarsti  vastuvõtule. Varakult avastatud lapseea suuhingamise puhul koostatakse patsiendile harjutuste kava, mis toetab õiget  suu, keele ja hammaskonna puhkeoleku asendi, ninahingamise, neelamise ja  kõne  arengut.  Vajalikuks võib osutuda kõrva-nina-kurgualane kirurgiline ravi ja ortodontiline sekkumine. Täiskasvanu eas võib suuhingamine olla viiteks  kroonilisele ninakinnisusele, ninakõrvalkoobaste haigustele, öisele hingamishäirele (norskamine, uneapnoe), mis vajab arsti  hinnangut ja raviplaani.

  • Sakala Unekeskus Müofunktsionaalne ravi
  • Sakala Unekeskus Müofunktsionaalne ravi

MÜOFUNKTSIONAALNE RAVI

Müofunktsionaalne teraapia tähendab näo-ja suupiirkonna lihaskonna vale asendi ja funktsionaalse häire ravi. Näo-lõualuusüsteemi organite ja lihaste töö on hingamine, kõne, mälumine ja neelamine, miimika ja imemine. Kui nendes tegevustes on probleeme või puudeid, siis võib tegemist olla müofunktsionaalse häirega.

Kõige põhilisem sümptom aru saamiseks, et midagi võib valesti olla, on see, kui ninahingamise asemel toimub hoopis suu- või segahingamine. Grimassid neelamisel, suurenenud süljevoolus, keele surumine hammaste vahele või külgedele rääkimise või neelamise ajal on samuti võimalikud müofunktsionaalse häire sümptomid. Lisaks võivad valed olla suuga seotud harjumused, näiteks küünte närimine, hammaste krigistamine, liiga pikk luti kasutamine, pöidla-huule-põse imemine vms.

Tunnusteks võivad olla ka alalõualiigese häired, mis avalduvad valude või naksudena, või hingamisprobleemid öisel ajal (norskamine või obstruktiivne uneapnoe).

Patsiendi teekond

KAEBUS
suuhingamine, ninakinnisus, norskamine

MÜOFUNKTSIONAALNE TERAPEUT KÕRVA-NINA-KURGUARST

RAVIPLAAN

KIRURGILINE RAVI

MÜOFUNKTSIONAALNE RAVI

Suuhingamine protsess

Sind aitavad

Dr. Heisl Vaher
Dr. Heisl VaherUnearst/Kõrva-nina-kurguarst
Võta ühendust
Ekaterina Kurochkina
Ekaterina Kurochkina Müofunktsionaalne terapeut
Võta ühendust