UNEARSTI VASTUVÕTT

Unearsti  esmasel vastuvõtul täpsustatakse patsiendi kaebused, nende kestus ning tõsidus.  Patsient täidab vastuvõtu käigus und puudutavad küsimustikud, mis aitavad probleemi selgitada. Pannakse paika esmane uuringute- ja ravi plaan.  Vastuvõtu käigus antakse põhjalik ülevaade unehäire uuringu ja ravivõimalustest.

Korduval vastuvõtul tutvustatakse patsiendile läbiviidud uuringute tulemusi, vajadusel korrigeeritakse raviplaani.

Esmase ja korduva vastuvõtu kestus on 30 minutit.

KÕRVA-NINA-KURGUARSTI VASTUVÕTT

Vastuvõtule on oodatud  ägedate ja krooniliste kõrva-, nina- ja kurgualaste kaebustega laps- ja täiskasvanud patsiendid.

Vastuvõtu käigus viiakse vastavalt vajadusele läbi patsiendi uurimine, kasutades vaatlust, ototmikroskoopi, tümpanomeetriat; radioloogilisi uuringumeetodeid. Vajadusel mikrobioloogiliste külvide võtmine.

MÜOFUNKTSIONAALSE TERAPEUDI VASTUVÕTT

Müofunktsionaalne teraapia tähendab näo-ja suupiirkonna lihaskonna vale asendi ja funktsionaalse häire ravi.

Teraapia võib piirduda vaid keele asendi korrigeerivatest igapäevastest harjutustest, aga võib vajada ka adenoidide või kurgumandlite eemaldamist, raskematel juhtudel tuleb ortodontiliste aparaatidega muuta lõualuude kasvu. Igale patsiendile koostab terapeut spetsiaalse ravitsüklitest koosneva plaani. Müofunktsionaalne ravi võib kesta kuni 2 aastat, sõltuvalt patsiendi vanusest, raviskeemist, probleemi olemusest ja diagnoosist.

UNEÕE VASTUVÕTT

Uneõe vastuvõtule on oodatud obstruktiivse uneapnoega patsiendid, kes vajavad raviks positiivrõhu seadet (PAP).  Vastuvõtu käigus õpetatakse seadet kasutama ja sobitatakse mask.  PAP ravi kulgu hinnatakse kolmenädalase testperioodi jooksul.

Hingamishäirete ravis on kasutusel ResMed’i, Sefam’i ja Philips Respironics’i seadmed ning maskid.

Eesti Haigekassa kindustatuse olemasolul on  raviaparaati ja maski  võimalik soetada Eesti Haigakassa poolt määratletud soodustingimustel.

POLÜSOMNOGRAAFIA

Polüsomnograafilise uuringu käigus toimub uneaegne kehaliste näitajate mõõtmine ja salvestamine. Uuringu seadmed paigaldatakse patsidendi kehale unekeskuses uneõe poolt.

Soovitatav on uuringuööl magada endale võimalikult kodustes tingimustes. Uuring toimub soovituslikult teie tavapärasel uneajal. Uuringu käigus salvestatakse ajulained, lihastoonus, norskamisheli, hingamispingutus, südametöö, hapnikusisaldus, jäsemete liigutused, kehaasend magades. Uneuuring skooritakse uuringu järgselt. Polüsomnograafilise uuringu vastuse annab teile unearst korduva vastuvõtu käigus. Uuringuga seotud informatsiooni saate  administraatoritelt ja unekeskuse töötajatelt. Uuring on tasuline.
Meie hinnakirja leiad siit.

POLÜGRAAFIA

Polügraafilise uuringu pööratakse peamine tähelepanu uneaegsele hingamis- ja südametöö. Uuringuseadmed paigaldatakse patsiendi kehale unekeskuses uneõe poolt.

Soovitatav on uuringuööl magada endale võimalikult kodustes tingimustes. Uuringu salvestus toimub soovituslikult teie tavapärasel uneajal. Uuringu käigus salvestatakse lihastoonus, norskamisheli, hingamispingutus, südametöö, hapnikusisaldus, jäsemete liigutused, kehaasend magades. Uneuuring skooritakse uuringu järgselt. Uuringu käigus ei ole võimalik saada teavet unefaaside, unerütmi katkemise ja virgumiste kohta. Polügraafilise uuringu vastuse annab teile unearst korduva vastuvõtu käigus. Uuringuga seotud informatsiooni saate  administraatoritelt ja unekeskuse töötajatelt. Uuring on tasuline.
Meie hinnakirja leiad siit.

PAP RAVI (hingamisaparaat)

Positiivõhurõhu  (PAP) ravi on kuldstandard keskmise ja raske astme uneapnoe ravis. PAP ravi puhul tekitab raviseade positiivset ülerõhku ning juhib selle vooliku ja maski abil patsiendi hingamisteedesse. Õhuvoolu toimel hoitakse ära hingamistee kokkulangemised ning hapnikusisalduse kõikumised kehas. Ravitoime avaldub kui raviseadet kasutada vähemalt 4 tunni vältel suuremal osal öödest (vähemalt 70% öödest).  PAP ravi  sobilikkuse otsustab unearst koostöös uneõe ning patsiendiga peale 3nädalast testperioodi. PAP ravi aitab leevendada ja ära hoida järgnevaid  uneapnoe tüsistusi: kõrgvererõhutõbi, apnoest tingitud südamerütmi häired, südamelihase infarkt, ajuinsult; ainevahetuse häired  – ülekaal, rasvumine, veresuhkru kõrgenemine ja II tüüpi suhkruhaigus; liigne päevane unisus; unetus.   Lisaks PAPravile on norskamise ja uneapnoe ravis olulisel kohal müofunktsionaalne ravi. Müofunktsionaalne terapeut hindab patsiendi suupõhja, keele, pehmesuulae, neelukülgseinte lihaste toonust ning määrab vajaliku harjutuste kava, mille regulaarne praktiseerimine aitab uneapnoe raskusastet leevendada.

NORSKAMISKAPE

Norskamiskape on suusisene norskamise ja uneapnoe raviseade. Kape ravi on sobilik meetod norskamise puhul. Samuti võib kape ravi kaaluda teatud  uneapnoe juhtudel – reeglina kerge raskusastme apnoe ravis. Kui keskmise raskusastme uneapnoega ei kaasne tüsistusi, on kape heaks ravivõimaluseks. Tegemist on igaöiselt suhu asetatava seadmega, mis muudab alalõua asendit  viisil, mis une ajal lõdvestunud alalõua ning keele tahavajumist väldib ning hingamistee püsib avatuna. Kapesid on erinevat tüüpi, sobiv variant leitakse koostöös hambaarstiga.  Kape ravile eelneb hingamishäire raskusastme määramine uneuuringu abil, vajadusel viiakse läbi endoskoopiline uuring. Kape ravi on sobilik täiskasvanutele. Kape ravile lisaks on soovitatav pöörduda ka müofunktsionaalse terapeudi vastuvõtule suu- ja neelu piirkonna lihastoonust parandava harjutuste kava õppimiseks. Sakala Unekeskuses on müofunktsionaalses ravis kasutusel  pehmed treeningkaped (MyOSA).

KIRURGILINE RAVI

Kirurgilist ravi kaalutakse norskamise ning teatud kerge uneapnoe juhtudel eeldusel, et hingamishäire on põhjustatud norskamisest tingitud limaskesta lõtvumisest ja välja venimisest.  Sobivus kirurgiliseks raviks selgub peale uneuuringut ja ülemiste hingamisteede uneaegset endoskoopiat (DISE). Operatsiooni  (modifitseeritud uvulo-palato-farüngoplastika või uvulo-palatoplastika) eesmärk neelu ja pehme suulae piirkonna liigselt lõtvunud koe pingutamine koos suurenenud suulaemandlite eemaldamisega. Meetodid, kus töödeldakse pehmet suulage ja/või keelepära  termiliselt tekitavad piirkonnas armkude ning seeläbi väheneb pehmesuulae ja keelepära vibratsioon. Kirugilisele ravile lisandub neelupiirkonna  müofunktsionaalne ravi, mis aitab operatsiooni tulemust säilitada. Oluliseks norskamist vähendavaks võtteks on ninahingamise parandamine. Selleks viiakse läbi ninavaheseina kõveruse korrigeerimine ja/või alumiste ninakarbikute kohevust vähendav protseduur.

POSITSIOONIRAVI

Uneuuringu alusel võib selguda, et öine hingamishäire esineb ainult teatud kehaasendis. Juhul kui hingamishäire esineb vaid seliliasendis nimetatakse seda positsionaalseks ehk asendist sõltuvaks norskamiseks/-apnoeks.  Sakala Unekeskuses on kasutusel positsiooniravi seadmed Ronfless ja NightBalance.  Ronfless’i toime põhimõte –  mehhaaniline takistus ei luba patsiendil pöörata end selili asendisse. NightBalance’i seade kinnitatakse patsiendile ümber rindkere ning igakordselt selili asendi puhul hakkab seade vibreerima õpetades patsienti selili asendit vältima. Enne seadmete soetamist on vajalik läbida testperiood. Positsiooniravi  võib kombineerida kape- või kirurgilise raviga.

PEATSELT LISANDUVAD TEENUSED:

KÕRVA-NINA-KURGUARSTI vastuvõtt:

Vastuvõtule on oodatud  ägedate ja krooniliste kõrva-, nina- ja kurgualaste kaebustega laps- ja täiskasvanud patsiendid.

Vastuvõtu käigus viiakse vastavalt vajadusele läbi patsiendi uurimine, kasutades   vaatlust, videoendoskoopi, ototmikroskoopi, tümpanomeetriat; radioloogilisi uuringumeetodeid. Vajadusel mikrobioloogiliste külvide võtmine.

KÕRVA-NINA-KURGUalane kirurgiline ravi ja uurimine:

 • Adenoidektoomia
 • Tonsilletkoomia
 • Lateraliseeriv farüngoplastika
 • Modifitseeritud uvulopalatofarüngoplastika
 • Pehmesuulae, keelepära protseduurid (RF)
 • Alumiste ninakarbikute protseduur (RF)
 • Septoplastika
 • Kuulmekile paratsentees
 • Kuulmekile shunteerimine
 • Keele- , huule- põsekidade vabastamine
 • Ravimindutseeritud une tingimustes ülemiste hingamisteede endoskoopia

UNENÕUSTAJA vastuvõtt

Vastuvõtu käigus selgitatakse patsiendile unega seotud õigeid harjumusi, samas püüab leida teie kahjulikke käitumismustreid, mis võivad und häirida. Nõustaja selgitab välja teile sobiva unerütmi ning aitab kaasaegseid infotehnoloogilisi lahendusi tutvustades kinnistada tervislikku und ja -eluviise tagavad hoiakud. Tähelepanu pööratakse kehalisele aktiivsusele, toitumisele ning vaimse tervise hoidmisele.